Friday, 19 March 2010

Kaj sploh je konjak?


Konjak (cognac), alkoholna pijača - vinski derivat poimenovana
po francoskem mestu Cognac, je najbolj poznan derivat pijače brandy.

Po francoskem zakonu mora pijača ustrezati naslednjim standardom, da ustreza imenu Cognac:
- narejena mora biti iz vsaj 90% Ugni Blanc, Folle Blanche ali Colombard vrst grozdja
- destilirana dvakrat v bakrenih kotlih
- starana vsaj 2 leti v hrastovih sodih v provincah Limousin ali Tronçais


VIR: Wikipedia, Cognac (drink) (dostop 14.03.2010)

Thursday, 18 March 2010

Zgodovina konjaka





Vse se je začelo v 1. stoletju, ko so Rimljani prinesli grozdje na ozemlje današnje Francije. Vinogradi Saintonge so se prvič pojavili med vladanjem Rimskega cesarja Probusa, ki je razširil privilegije in pravice za imetje vinogradov in pridelovanje konjaka na vse Galce. Sprva so vino gojili na planoti ob reki Rona, do 4. stoletja pa se je razširilo po vsej Franciji. V 12. stoletju so po resoluciji Vilijema X., vojvode province Guyenne, pričeli z proizvodnjo vina na ogromnem ozemlju, imenovanem Vignoble de Poitou. Vina proizvedena v Vignoble de Poitou so bila zelo cenjena v državah Severnega morja. Prevažale so ga nizozemske ladje, ki so kupovale sol v Poitou -ju.

V 16. stoletju je Francija postala glavni proizvajalec in izvoznik vina v Evropi. Nizozemske ladje so plule na področje konjaka ter kupovale slavna vina iz področij Champagne in Borderies. Vinogradi Aunis so proizvedli tako veliko količino vina, da je prevoz že postal problem, saj so ta vina z nizko vsebnostjo alkohola izhlapela med dolgim oceanskim prevozom. Prevoz vina v tople dežele se ni izkazal tako donosna naložba, saj se je vino pokvarilo med dolgim prevozom. Tako so se Francozi odločili, da bodo uporabili proces destilacije, ki je bil takrat še redek. Menili so, da če bo potrošnik dolil vodo za destilacijo, bo ponovno nastalo vino. Vendar pa je bilo vinarjem všeč to konjakovo žganje oz. destilat, ki so ga mešali z vodo, tako so to pijačo poimenovali vinjak ali “vinsko žganje”.

Ne vemo natančno, kako se je pojavil konjak. Obstaja legenda o Chevalier-u de la Croix-u, ki je zapustil vojaško službo in pričel z destilacijo vina. Neke noči je sanjal, da je hudič prišel po njegovo dušo, ga vrgel v vrelo vodo, vendar se ni ničesar zgodilo, zato ga je ponovno vrgel v vrelo vodo. Ko se je zbudil, se je Chevalier odločil, da bo uporabil proces dvojnega vretja pri proizvodnji konjaka. Drugo vretje naj bi izboljšalo kvaliteto vina po prvem vretju. Nato je Chevalier vzel dva soda s to pijačo in odšel k menihom v Renorville. Prvi sod so takoj popili, drugega pa so zaklenili v klet in ga shranili za posebne priložnosti. Ta posebna priložnost je nastopila čez 15 let, ko je Chevalier znova obiskal menihe. Bili so presenečeni, ko so odprli sod in videli, da ni več poln. Nekaj tekočine je izhlapelo, pijača je dobila drugačen, bolj živahen in zrel okus. Tako je nastal konjak.

Nato so bile ustanovljene prve hiše konjaka, nekatere obstajajo še danes, in trg se je počasi umiril do 17. stoletja. Hiše so zbirale konjak in se povezovale s kupci iz Nizozemske, Anglije in severne Evrope. Nato pa so razširile svoj trg tudi v Ameriko in na Daljni Vzhod. Odprlo se je vedno več trgovskih hiš konjaka. Sredi 19. stoletja so začeli prevažati konjak v steklenicah ter tako opustili sode. Ta nova trgovina je pospešila tudi ostalo industrijo, kot npr. steklarne, proizvodnjo zamaškov in embalaže, tiskarne. V tistem času so vinogradi prekrivali skoraj 280000 hektarjev. Leta 1875 se je virus filoksere pojavil v Charente ter uničil okoli 40000 hektarjev vinogradov do leta 1893.

V prvi četrtini 20. stoletja so se vinogradi skrčili s pomočjo ameriških investicij, vendar pa niso dosegli prejšnjega nivoja proizvodnje. Natančen in skrben odnos je znatno izboljšal pridelek. Sprejeli so tudi odloke, ki so urejevali vsako stopnjo proizvodnje konjaka. Ti odloki nadzorujejo proces proizvodnje konjaka, ki je sedaj postal zelo dragocena in popularna pijača.

VIR:
FUDS2008'S WEBLOG: Najdražji in eminentnejši konjaki, njihova izdelava in tradicija, ter vpliv na gospodarske trende (16.03.2010)

Kvaliteta





Uradne ocene kvalitete po BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac)
so naslednje:

- VS: Very Special ali **** (3 zvezdice), kjer je najmlajši
konjak v sodu vsaj 3 leta

- VSOP: Very Special Old Pale, kjer je najmlajši konjak v sodu vsaj 4 leta, povprečna starost sodov pa je veliko višja

- XO: Extra Old, kjer je najmlajši konjak v sodu vsaj 6 let, povprečno pa več kot 20 let

VIR:Wikipedia, Cognac (drink) (dostop 14.03.2010)

Sunday, 14 March 2010

Pitje konjaka




Ker je konjak elegantna pijača, ki se postreže poleg
elegantne hrane (kaviar, jastog, tartufi) je tudi
postopek pitja konjaka eleganten:


1. korak

Izberite kozarec za vino. Najprimernejši je sicer
kozarec v obliki tulipana, vendar zadostuje polkrožni kozarec.

2. korak

Natočite si majhen vzorec vašega priljubjenega konjaka (20 do 25 ml).

3. korak

Držite kozarec v dlani okoli 10 minut, da ogrejete konjak
počasi (kakšne druge metode ogrevanja ne pridejo v poštev,
saj se v takem primeru izgubi aroma).

4. korak

Poglejte na gladino konjaka in usmerite pozornost na njegovo
barvo. Barva izdaja njegovo starost: mlajši so svetlih,
starejši zlatih in najsterejši rdečkastih barv.

5. korak

Pomaknite nos proti robu kozarca in nežno vonjajte.
Vonj konjaka je ponavadi rožnat ali sadni, vendar
lahko prehaja iz mareličnega v orehov vonj.

6. korak

Umaknite nos in počasi zavrtite kozarec. Povonjajte še enkrat.

7. korak

Končno, pomaknite kozarec k ustnicam in naredite majhen požitek.
Pustite,da konjak počasi spolzi po grlu in da občutite kompleksno
strukturo te pijače. Mlajši konjaki bodo malce ostri, starejši
pa so bolj nežni. Pijte počasi, za večji užitek :)

VIR:
ehow.com, How to Drink Cognac Properly (dostop 14.03.2010)


Ker video pove več kot 1000 besed...